Barcasági Csángó Egyesü let, közismert nevén a Csángó Alapítvány a négyfalusi Zajzoni Rab István Középiskola háttérintézménye. Részt vesz az iskola életében támogatóként, programszervezőként, valamint besegít az iskolában működő diáktanács munkájában is. A két intézmény munkája szorosan összefügg, s míg az iskola a diákokat a formális oktatásban részesíti, az alapítvány igyekezik segítséget nyújtani az informális oktatásban. Nyomon követi és koordinálja a diáktanács működését, valamint díjazza az osztályok önálló, önkéntes, közösségépítő tevékenységét. Egy ilyen az osztályszellem-díj is, amelyet a járványhelyzet előtti években rendszeresen kiosztottak a legtevékenyebb, a legösszetartóbb, a legtöbb önkéntes munkát vállaló osztálynak. Az alapítvány idén is két osztályt jutalmazott egy-egy osztálykirándulással. Az útiköltségeket, az ellátást, valamint a csapatépítő foglalkozásokat ez alkalommal is nagy részben a Communitas Alapítvány támogatta.
Az Osztályszellem-díj többször is fontos szerepet játszik egy osztály közösséggé válásának folyamatában. Először, amikor a diákok megpályázzák. Akkor tudatosul bennük, hogy az összefogás, a közösen elért eredmény érték. A tanévzárón már együtt örülnek a sikernek, majd következik a készülődés és a csapatépítő hétvége. Jó látni az összefogást, elfogadást, a nyitottságot, érezni a kitalált stratégiák kipróbálása közben felszabadult energiákat, s hallani a sok nevetést. Játék, közös erőfeszítés, reflektálás, tudatosítás – így lehet összefoglalni a fentieknek a lényegét. Mindennek akkor van értelme, ha az egészséges társas kapcsolatok megteremtéséért folytatott küzdelem a mindennapokban is folytatódik.
Az egyik díjat a Zajzoni Rab István Középiskola idei VI. osztálya érdemelte ki, és ennek eredményeként az osztály közössége november 17–19. között Csíkrákoson vett részt elnyert csapatépítő kirándulásán. A 15 diákot az osztályfőnökük, Héjja Izolda kísérte el erre a kirándulásra és a Kaleidoscope csapatépítő szervezet szakemberei által tervezett programokon vettek részt. A gyerekek Brassóból vonattal jutottak el Csíkrákosra, ami már önmagában egy nagy élmény volt, hiszen néhányan közülük még sosem utazott vonaton. A szálláshelyre megérkezve a gyerekek felfedezték és belakták a teret, ezt követően pedig elkezdődtek az osztály részére tervezett játékok és programok. A hétvége központi témája a csapatkohézió volt. Ennek kialakítása és megerősítése olyan játékok alapján történt, amelyek a bizalomra, kommunikációra, kölcsönös tiszteletre és támogatásra épültek. Az élménypedagógia egyéni, páros, kis- és nagycsoportos eszközeinek alkalmazása révén a kirándulás végére a gyerekek egyénileg és közösségként is fejlődtek, közösen oldottak meg problémákat, vállalták érzelmeiket és véleményeiket, meghallgatták a társaikat. A programok alaphangját a jókedv és a nevetés adta, de fontos elmondani azt is, hogy mély gondolatok és érzések is kialakultak, illetve megfogalmazódtak. A közös séták és étkezések egyaránt hozzájárultak a hétvége hangulatához, a meghitt beszélgetések, a vicces történetek és történések felelevenítése közelebb vitték a csoport tagjait egymáshoz.
A másik nyertes osztály az idei 10. volt, amely szintén Csíkrákosra utazott ugyanazon a hétvégén, akiket osztályfőnökük Simon Enikő tanárnő kísért el. A diákok két foglalkoztatója szombaton reggel máris játékkal ébresztette a csapatot, de napközben komolyabbra is fordult a szó. A délelőtt központi témája a kiközösítés és a bullying volt, erről tekinthettek meg egy rövid bemutatót, majd interaktívan beszélgettek a témáról. Ebéd után kedvenc játékaikat játszhatták, és a nap kellemesen telt, sok kacagással, viccelődéssel, együttműködéssel és természetesen osztályszellemmel. Vasárnap délelőtt a csapatépítő tábor értékeléssel zárult, és délután mindenki élményekkel, gondolatokkal teli érkezett haza. Nem véletlen, hogy igen sokan jövőre is szívesen részt vennének egy hasonló kiránduláson, ahogyan az alábbi véleményekből kiviláglik:
„Nekem Csíkrákoson nagyon tetszett az intelligens puff nevű játék, és azt tanultam meg, hogy a dolgokat fontos több szempontból is megvizsgálni. Szeretnék jövőre is részt venni, mert nagyon sokat tanultam.”
„Nekem a kiránduláson az imposztoros játék és a japán foci tetszett a legjobban. Sokat tanultam, jók voltak a programok, és jövőre is szeretnék visszamenni, hogy éljem át újra.”
„Én nagyon szeretnék jövőre is menni, mert nagyon finom volt az étel, jók voltak a játékok, és a két képző nagyon kedves volt.”
„Nekem az tetszett legjobban a kirándulásban, hogy együtt voltunk.”
„A legjobb pillanat az volt, amikor sikerült a szőnyeges feladat. Nem hittem volna, hogy mindannyian felférünk rá.”
„Nekem nagyon tetszett, hogy csapatban kellett dolgoznunk. Nagyon sokat épültünk osztályként, ezért jövőre is szeretnék elmenni.”
„Nekem az tetszett a kiránduláson, amikor együtt mentünk az ebédlőbe, jót tett a séta és a beszélgetés útközben. A legjobban a vonatút tetszett, mert sokat viccelődtünk és nevettünk. Azért szeretnék jövőben is menni, mert az idén nagyon sok életre szóló élménnyel jöttem el és szeretnék még több ilyen élményt.”
„A kirándulás alatt azt tanultam, hogy ne közösítsek ki senkit, ne legyek előítéletes és önző.”
A program az idén 7. alkalommal került megszervezésre, főtámogatója pedig a Communitas Alapítvány és az RMDSZ volt.
*
Héjja Izolda, Simon Enikő, Mátyás Tímea gondolatait Veres Emese Gyöngyvér foglalta össze.