A Barcasági Csángó Alapítvány által felvállalt közösségszolgáló munka több szinten kifejti munkáját, a júniusi honap azonban kiemelkedően a gyerekekről és a nekik szervezett eseményekről szól.
A nyár legnépszerűbb és legaktívabb programját egyesületünk életében a barcasági nyári napközis gyerektáborok jelentik. Egyre nagyobb kereslete van a gyerektáboroknak, amikor a szülők nagy része nehezen tudja megoldani a gyerekek felügyeletét a vakáció ideje alatt. A 2021-ben először, majd 2022-ben másodjára szervezett napközis gyerektábor akkora sikernek örvendett, hogy már kötelezte a Barcasági Csángó Alapítványt, hogy idén is igyekezzen megszervezni és lebonyolítani ezt a programját.
A kéthetes napközis tábort június 26. és július 7. között szerveztük meg, hétköznapokon 9 és 16:30 óra között. Az ajánlott program a tavalyihoz hasonló volt: 09:00 - 10:00 gyerekek fogadása a táborba, 10:00-15:30 foglalkozások (környezeti nevelés, tánc, játék, kézműves foglalkozás, felváltva, ami azt jelentette, hogy minden gyerek mind a 3 foglalkozáson részt vett naponta), 15:00-16:30 a napi tevékenysége zárása, távozás a távor helyszínéről, közben gyümölcs, étel vagy ének szünet. Az idei tábor újdonsága az új tematika bevezetése volt az első hétre, a természetbarát címszó alatt. Úgy érezzük, hogy ebben a tematikában még kell fejlődjünk, de jövőre is tervezzük a megszervezését és igyekszünk fejlődni a tevékenységek terén. Az ideális a kirándulások bevezetése lenne, de ekkora létszámban nehézkes a mozgás és a felügyelet és a nagyon elszaporodott medveállomány sem segít ami a biztonságot illeti.
Első héten 80 gyerek, második héten pedig 84 gyerek vett részt a táborban. A gyerekek három korosztályba csoportosítva (5-6, 7-8, 9-10), csoportonként maximum 30 fő, vettek részt a foglalkozásokon, a szünetekben pedig korosztálytól függetlenül keveredtek, játszottak, szocializálódtak. A tábor ideje alatt a magyar nyelv használata, a magyar népdalok és néptánc tanulása, gyakorlása, valamint a kultúránkat kiegészítő kézműves foglalkozás művelése volt az elsődleges cél. Ugyanakkor nagyon jó lehetőség volt ismerkedni és új barátságokat kialakítani, ugyanis nagyon kevert volt a résztvevők listája.
Ismét beigazolódott, hogy az ilyen típusú táborokra nagy szükség van, ami arra késztet, hogy a továbbiakban is törekedjünk megszervezni, illetve támogatókat szerezni, hogy megoldást nyújtsunk a szülőknek a nyári vakációs felügyeletben. Itt a gyerekek a biztonságos környezet mellett, korukhoz hasonló gyerekekkel találkoznak, valamint további megerősítést kapnak a nemzeti idententitásukban, kulturájukban és hovatartozásuk terén.
A tábor főtámogatója a Communitas Alapítvány, ami által a gyerekeknek megszemélyesített vizes kulacsokat és tábori emléket tudtunk biztosítani, ami újdonság volt ebben az évben, továbbá köszönet a Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klubnak (HMIK) a sátrak bérmentes biztosításáért, valamint a 9 önkéntesnek, akik általában 25 órát adományoztak a nyári vakációjukból a közösségnek. Nagyon hálásak vagyunk a munkájukért, komolyságukért és lendületükért.
A foglalkoztatók csoportja az idén nagyon színes és változatos volt: néptáncok és népdalok oktatását Ráduly Sándor és Gyopár, kézműves foglalkozásokat részben a Barcasági Kézműves Egyesület kézművesei biztosították: Szitás Mária, Szász Ildikó, Czimbor Izabella, Kiss Zita, Csukás Károly, valamint Nagy Adél Köpecről és Páll Etelka Gyergyóból, a környezetnevelési programot a Zöld SzékelyFöld Egyesület bonyolította le, Csíkszeredából. Az idei táborvezetők Dombi Orsolya és Nagy Emese volt, akik segítsége nélkülözhetetlen volt a program lebonyolításban.
A Barcasági Csángó Alapítvány a június-júliusi programjai által igyekezett színfoltot és kikapcsolódási, valamint kapcsolódási felületet biztosítani a magyar családok és gyerekek számára. Öröm és a munkánk elismerése a nagyszámú résztvevő és a sok pozitív visszajelzés. Egy közösség csak összefogás által tud megmaradni és minőségi életteret biztosítani magának.
Hlavathy Zsuzsánna
Barcasági Csángó Alapítvány elnöke