Petőfi Sándor a magyar kultúra egyik legmeghatározóbb és legközismertebb személyisége. Úgy gondoltuk, hogy születésének 200. évfordulóját mi is méltóan ünnepeljük meg, így szeptember végén, a helybéli magyar városnapok keretén belül, egy külön programponttal szerettük volna bővíteni a programkínálatot. A cél minél több iskolás, fiatal bevonása volt, de mivel a városnapok nagyon közel voltak az iskolakezdés időpontjához és egybe esett más számos iskolai vetélkedővel, kénytelenek voltunk a rendezvényt decemberre halasztani és a Karácsonyi vásár programját színesíteni.
A Karácsonyi Vásár december 9-10-én volt megszervezve Négyfaluban, a Barcasági Csángó Alapítvány székhelyén. Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára emlékezve rendhagyó irodalomórákban, előadásokban lehetett részünk, rajzok készültek, versek születettek. A Petőfi200 – Akkor és Most címmel megszervezett programpont keretében a látogatók ízelítőt kaphattak a George Moroianu Középiskola magyar tagozatos diákjainak műsorából, megtekinthették a rajzokból és versekből összeállított kiállítást is, amelynek érdekessége, hogy nemcsak Brassó megye több iskolájából és óvodájából érkezett pályamunka, hanem a közösségi médiában megjelent felhívásra tucatnyi magyarországi gyerek küldte el alkotását a penészleki iskolából.
Ez a rendezvény által elsősorban, fel szerettük volna hívni a magyarság figyelmét arra, hogy Petőfi Sándor költőnk születésének 200. évfordulóját ünnepeljük 2023 folyamán, olyan esemény által, amely nem a megszokott beszédekből áll, hanem amibe a fiatalság is egyaránt be tud kapcsolódni.
A kiállításon azok a rajzok voltak láthatóak, amelyeket a zernyesti Pompiliu Dan iskola magyar tagozatos diákjai, a homoróddaróci általános iskola alsó tagozatos diákjai, a Zajzoni Rab István Középiskola II. és III. osztályos diákjai, valamint a penészleki diákok készítettek. Ugyanakkor verseket kaptunk szintén Penészlekről (HU), illetve helyből B. Tomos Hajnaltól és Rab Andreától. Természetesen a diákok versparódiái nem mérhetőek B. Tomos Hajnal műveivel, nem is ez volt a cél, hanem elsősorban az ötletek bemutatása, mindaz, amire Petőfi ihlette a diákokat. Amit itt nem tudtunk megjeleníteni a kiállításon, az Székely Anna, a brassói 25-ös óvoda, a zernyesti iskolások szavalata, valamint a Négyfalusi trió (amely ezúttal quartett) zenei összeállítása, de ezek megtekinthetőek a közösségi médiában:
https://www.facebook.com/veresem/videos/872876430944433?idorvanity=67143...
https://www.facebook.com/veresem/videos/373484418450898?idorvanity=67143...
https://www.youtube.com/watch?v=VID9iQuA1to.
A programnak külön Facebook esemény oldala volt, ahol megtekinthető az összes beküldött rajz, vers, szavalat, ének: https://www.facebook.com/events/671438181785815?active_tab=about .
Bár úgy döntöttünk, hogy a munkák sokszínűsége és a korosztályi szórtság miatt nem rangsorolunk, mégis ki kell emelnünk egy nagyon fontos pályamunkát: Székely István összeállítását. Tökéletes szemléltető anyagot készített Petőfi Sándor életéből és munkásságából, amely még egy tanár számára is hasznos lehetne. Ugyanakkor minden résztvevő apró ajándékban részesült, az emléklap helyét pedig egy erre az alkalomra kitalált és megszemélyesített mágnes töltötte be.
A projektet a Barcasági Csángó Alapítvány, a Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klub Facebook-oldalán, a Brassói Lapok hetilapban, valamint a Brassaï Magyar Adás 2023. december 14-i műsorában (YouTube csatornán: https://www.youtube. com/watch ?v=uPEbM--GvFs - 13:40 perctől) népszerűsítettük.
Köszönettel tartozunk azoknak, akik nélkül ez az esemény nem jöhetett volna létre. Így anyagiakkal támogatott a Communitas Alapítvány, ajándéktárgyakkal pedig az RMDSZ Brassó megyei szervezete, a Gutenberg Kiadó, a Magyarság Háza, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Barcaprint Kft. A mágnesek amelyek ezúttal az emléklap szerepét töltötték be, helyi vállalkozó munkái. A kiállított anyagokat pedig a pályázat keretében vásárolt képgaléria rendszerre állítottuk ki, mely egy régi terv megvalósítása és reméljük további számos kiállításra fogjuk felhasználni.
Úgy gondoljuk, hogy a program megvalósítása által, a fiatalság közelebb került a kultúra világához, illetve ezáltal, hogy beleélhették magukat Petőfi Sándor szerepébe, belátják azt is, hogy mennyire veszélyeztetett helyzetben van a barcasági magyarság, és nap, mint nap meg kell küzdenünk a szórványban való identitástudatunk megőrzéséért.
Hlavathy Zsuzsána - programfelelős